دانلود انواع نيروگاهاي توليد برق در ايران

golddoc.sellfile - دانلود انواع نيروگاهاي توليد برق در ايران

دانلود انواع نيروگاهاي توليد برق در ايران

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: ۱۱

 

انواع نيروگاهاي توليد برق در ايران

چكيده

يكي از ايده هاي جديد توليد انرژي، انتقال انرژي خورشيدي از سطح ماه بصورت بي سيم است. اصول اوليه اين طرح توسط دکتر ديويد کريسول محقق دانشگاه هوستون تگزاس و ارائه شده است. بر اساس اين طرح، ابتدا مجموعه اي بسيار وسيع از سلولهاي خورشيدي بر سطح ماه (که هميشه به طرف زمين است) قرار داده ميشوند تا نور خورشيد را به انرژي الکتريکي تبديل کنند. سپس انرژي الکتريکي حاصله به يک فرستنده مايکروويو ارسال ميشود تا به امواج راديويي در فرکانس ۲٫۵ گيگاهرتز تبديل شده و از آنجا بوسيله آنتنهاي با پهناي بيم (beam) بسيار باريک بطرف زمين ارسال گردد. در سطح زمين اين امواج الکترومغناطيسي پر قدرت بوسيله آرايه هاي بسيار بزرگ از آنتنهاي مايکروويو دريافت شده و دوباره به انرژي الکتريکي تبدِل ميشوند. همچنين بخشي از اين امواج توسط ماهواره هاي مخصوصي که در اطراف کره زمين قرار خواهند گرفت به نقاط ديگر کره زمين که در ديد مستقيم ماه نمي باشند منعکس ميشوند.

كليد واژه : انرژي، بي سيم،دويد كريسول،هوستن تگزاس ، مايكروويو، فركانس،الكترو مغناطيسي، گيگاهرتز،ماهواره،

مقدمه

در ميان پر كاربرد ترين و مهمترين نيروگاهاي متداول در جهان و ايران مي توان از نيروگاهاي حرارتي نام برد. اين نوع نيروگاهها مبدل هايي هستند كه انرژي نهفته در سوخت هاي جامد مايع گاز و يا سوخت هاي هسته اي را به انرژي برق تبديل مي كنند . نيروگاههاي حرارتي طيف وسيعي از نيروگاهها را دربر مي گيرند كه از آن جمله مي توان به نيرو گاههاي بخاري گازي چرخه تركيبي ديزلي و هسته اي اشاره نمود . نوع بسيار متداول نيرو گاه هاي حرارتي نيروگاه بخاري مي باشد. در اين نوع نيروگاه با مشتعل شدن سوخت هاي فسيلي آب سيكل تبديل به بخار مي شود. سپس انرژي بخاري توليد سبب چرخش توربين و در نهايت توليد انرژي برق مي گردد .تفاوت اساسي نيروگاههاي گازي با بخار در آن است كه سيال سيكل توربين گازي هواي محيط مي باشد كه در آنها به منظور افزايش بازده كل حرارتي و بازيافت بخشي از انرژي باقي مانده در گازهاي خروجي از توربين هاي گازي اين گازها را به يك ديگ بخار بازياب هدايت مي كنند. بخار حاصل از اين طريق توربين بخاري را به گردش در مي آورد .

از مهمترين نيروگاههاي حرارتي مي توان به نيروگاه هاي حرارتي مي توان به نيروگا هاي هسته اي اشاره نمود. در اين نوع نيرو گاه ها معمولاً با استفاده از انرژي نهفته در سوخت هاي هسته اي (اورانيوم غني شده –پلوتونيوم….) بخار با انرژي نهفته بسيار زيادي توليد

اورانيوم

پلوتونيوم

مي شود.با استفاده از انرژي بخار توليد شده توربين بخاري به چرخش درمي آيد و در نهايت انرژي الكتريكي توليد مي شود.

در نيروگاه هاي برق آبي عامل و سيال واسطه جريان آب و يا انرژي پتانسيل آب پشت سدها و آب بندها است. نيروگاه هاي جريان رودخانه اي و نيرو گاه هاي برق آبي از اين نوع نيروگاه ها هستند . از انرژي موجود در جريان آب رودخانه ها مي توان در چرخاندن پره هاي يك توربين آبي براي توليد انرژي مكانيكي (و پس از آن توليد الكتريكي توسط ژنراتورها)بهره جست ۱٫ همچنين با ايجاد سدها و ذخيره سازي آب رودخانه ها در پشت در پشت اين سدها مي توان از انرژي پتانسيل نهفته در آب پشت سد (براي به چرخش در آوردن توربين ها) نيز استفاده نمود.

در حال حاضر نيروگاههاي حرارتي بيشترين سهم را در توليد و تامين انرژي برق مورد نياز صنعت برق بر عهده دارند . البته كشورهايي وجود دارند كه سهم توليد انرژي نيروگاه هاي برق آبي آنها قابل توجه ويا حتي بيشتر از توليد نيروگاه هاي حرارتي است كه در اين ميان مي توان از كشورهاي نروژ پرتغال سوئيس اطريش آلباني كانادا سوئد لوكزامبورك برزيل و برخي ديگر از كشورهاي آمريكا جنوبي نام برد.

علاوه برنيروگاه هاي بخاري هسته اي گازي چرخه تركيبي و آبي كه كاربرد بيشتري دارند مي توان از انواع زير نيز نام برد:

انواع نيروگاه هاي برق در ايران سروش خلعتبری انتشارات سمت ۱۳۸۴ ص ۵۹

۱-نيرو گاه ديزلي۱:

در اين نوع نيروگاه ها نيروي محركه ژنراتور يك موتور درو نسوز ديزلي است. امروزه از نيروگاه ديزلي به عنوان يك نيروگاه پايه كمتر استفاده مي شود و بيشتر براي مواقع اضطراري و احتمالاً بار حداكثر شبكه استفاده مي گردد.

در حال حاضر در مناطقي از ايران كه به شبكه سراسري وصل نيستند از نيروگاه هاي ديزلي هم كه قدرت تولفيدي آنها معمولاً تا KW5000 مي باشد استفاده مي شود.

۲-نيروگاه هاي تلمبه ذخيره اي۲:

در بعضي از مناطق كه شرايط جغرافيايي مناسبي وجود داشته باشد از مبادله آب بين دو منبع در سطوح مختلف مي توان انرژي مورد نياز را براي چرخاندن توربين ها ايجاد نمود . در اين نوع نيروگاه ها آب از منبع در سطح پايين (كه مي تواند يك درياچه باشد) توسط پمپ هايي در ساعاتي از روز كه مصرف انرژي الكتريكي پايين است به منبع بالايي فرستاده مي شود .سپس در مواقعي كه به انرژي الكتريكي نياز است از منبع بالايي آب را توسط لوله هايي به روي پره هاي يك توربين آبي هدايت مي كنند و بدين ترتيب انرژي الكتريكي توليد مي شود .

۳- نيروگاه خورشيدي۳:

يكي از آرزوهاي بزرگ بشر كاربرد انرژي خورشيدي به عنوان يك منبع لايزال انرژي براي مصارف بزرگ بوده است . اشكال بزرگ در كاربرد انرژي خورشيدي متمركز نبودن تناوبي بودن و ثابت نبودن مقدار انرژي و پايين بودن شدت تشعشع مي باشد. به خاطر دانسيته

انواع نيروگاه هاي برق در ايران سروش خلعتبری انتشارات سمت ۱۳۸۴ ص ۶۲ – ۹۱

برای دانلود فایل کلیک کنید.

پاسخ دهید