دانلود انواع نیروگاه های برق در ایران

golddoc.sellfile - دانلود انواع نیروگاه های برق در ایران

دانلود انواع نیروگاه های برق در ایران

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: ۱۴

 

انواع نيروگاهاي توليد برق در ايران

در ميان پر كاربرد ترين و مهمترين نيروگاهاي متداول در جهان و ايران مي توان از نيروگاهاي حرارتي نام برد. اين نوع نيروگاهها مبدل هايي هستند كه انرژي نهفته در سوخت هاي جامد مايع گاز و يا سوخت هاي هسته اي را به انرژي برق تبديل مي كنند . نيروگاههاي حرارتي طيف وسيعي از نيروگاهها را دربر مي گيرند كه از آن جمله مي توان به نيرو گاههاي بخاري گازي چرخه تركيبي ديزلي و هسته اي اشاره نمود . نوع بسيار متداول نيرو گاه هاي حرارتي نيروگاه بخاري مي باشد. در اين نوع نيروگاه با مشتعل شدن سوخت هاي فسيلي آب سيكل تبديل به بخار مي شود. سپس انرژي بخاري توليد سبب چرخش توربين و در نهايت توليد انرژي برق مي گردد .تفاوت اساسي نيروگاههاي گازي با بخار در آن است كه سيال سيكل توربين گازي هواي محيط مي باشد كه در آنها به منظور افزايش بازده كل حرارتي و بازيافت بخشي از انرژي باقي مانده در گازهاي خروجي از توربين هاي گازي اين گازها را به يك ديگ بخار بازياب هدايت مي كنند. بخار حاصل از اين طريق توربين بخاري را به گردش در مي آورد .

از مهمترين نيرو گاهاي حرارتي مي توان به نيروگاه هاي حرارتي مي توان به نيروگا هاي هسته اي اشاره نمود. در اين نوع نيرو گاه ها معمولاً با استفاده از انرژي نهفته در سوخت هاي هسته اي (اورانيوم غني شده –پلوتونيوم….) بخار با انرژي نهفته بسيار زيادي توليد مي شود.با استفاده از انرژي بخار توليد شده توربين بخاري به چرخش درمي آيد و در نهايت انرژي الكتريكي توليد مي شود.

در نيروگاه هاي برق آبي عامل و سيال واسطه جريان آب و يا انرژي پتانسيل آب پشت سدها و آب بندها است. نيروگاه هاي جريان رودخانه اي و نيرو گاه هاي برق آبي از اين نوع نيروگاه ها هستند . از انرژي موجود در جريان آب رودخانه ها مي توان در چرخاندن پره هاي يك توربين آبي براي توليد انرژي مكانيكي (و پس از آن توليد الكتريكي توسط ژنراتورها)بهره جست . همچنين با ايجاد سدها و ذخيره سازي آب رودخانه ها در پشت در پشت اين سدها مي توان از انرژي پتانسيل نهفته در آب پشت سد (براي به چرخش در آوردن توربين ها) نيز استفاده نمود.

در حال حاضر نيرو گاهاي حرارتي بيشترين سهم را در توليد و تامين انرژي برق مورد نياز صنعت برق بر عهده دارند . البته كشورهايي وجود دارند كه سهم توليد انرژي نيروگاه هاي برق آبي آنها قابل توجه ويا حتي بيشتر از توليد نيروگاه هاي حرارتي است كه در اين ميان مي توان از كشورهاي نروژ پرتغال سوئيس اطريش آلباني كانادا سوئد لوكزامبورك برزيل و برخي ديگر از كشورهاي آمريكا جنوبي نام برد.

علاوه برنيروگاه هاي بخاري هسته اي گازي چرخه تركيبي و آبي كه كاربرد بيشتري دارند مي توان از انواعغ زير نيز نام برد:

۱-نيرو گاه ديزلي:

در اين نوع نيروگاه ها نيروي محركه ژنراتور يك موتور درونسوز ديزلي است. امروزه از نيروگاه ديزلي به عنوان يك نيروگاه پايه كمتر استفاده مي شود و بيشتر براي مواقع اضطراري و احتمالاً بار حداكثر شبكه استفاده مي گردد.

در حال حاضر در مناطقي از ايران كه به شبكه سراسري وصل نيستند از نيروگاه هاي ديزلي هم كه قدرت تولفيدي آنها معمولاً تا KW5000 مي باشد استفاده مي شود.

۲-نيروگاه هاي تلمبه ذخيره اي:

در بعضي از مناطق كه شرايط جغرافيايي مناسبي وجود داشته باشد از مبادله آب بين دو منبع در سطوح مختلف مي توان انرژي مورد نياز را براي چرخاندن توربين ها ايجاد نمود . در اين نوع نيروگاه ها آب از منبع در سطح پايين (كه مي تواند يك درياچه باشد) توسط پمپ هايي در ساعاتي از روز كه مصرف انرژي الكتريكي پايين است به منبع بالايي فرستاده مي شود .سپس در مواقعي كه به انرژي الكتريكي نياز است از منبع بالايي آب را توسط لوله هايي به روي پره هاي يك توربين آبي هدايت مي كنند و بدين ترتيب انرژي الكتريكي توليد مي شود .

۳- نيروگاه خورشيدي:

يكي از آرزوهاي بزرگ بشر كاربرد انرژي خورشيدي به عنوان يك منبع لايزال انرژي براي مصارف بزرگ بوده است . اشكال بزرگ در كاربرد انرژي خورشيدي متمركز نبودن تناوبي بودن و ثابت نبودن مقدار انرژي و پايين بودن شدت تشعشع مي باشد. به خاطر دانسيته پايين انرژي سطح لازم براي كسب انرژي قابل توجه بزرگ خواهد شد و به خاطر تباوبي بودن و ثابت نبودن مقدار آن معمولاً براي انرژي خورشيدي يك منبع براي ذخيره انرژي كسب شده مورد نياز است . همچنين به دلايل متمركز نبودن انرژي خورشيدي احتياج به تجهيزاتي براي متمركز ساختن آن مي باشد.

انرژي خورشيدي را مي توان در موارد زير مورد استفاده قرار داد:تامين انرژي هاي كم مثل گرمايش و سرمايش ساختمان پختن غذا گرم كردن آب استرليزه كردن وسايل بهداشتي خشك كردن محصولات كشاورزي شيرين كردن آب توليد سوخت هاي شيميايي احتراق مواد آلي تبخير مواد آلي توليد گاز هيدروژن توليد الكتريسيته به روش فتوولتيك (باطري خورشيدي) توليد بخار آب براي به چرخش در آوردن يك توربين بخار و توليد الكتريسيته و موارد ديگر.

۴-نيروگاه بادي:

بادهاي محلي و موسمي حامل مقدار زيادي انرژي مي باشند كه مقدار آن بستگي به سرعت باد دارد. بعلاوه هر قدر سطح برخورد باد با يك جسم بيشتر باشد انرژي بيشتري را مي توان به ان جسم منتقل نمود. بنابراين كسب انرژي قابل توجه از باد علاوه بر مناسب بودن سرعت باد به سطح بزرگ تماس با باد نيز وابسته مي باشد. استولي به دلايل محدود بودن مقدار اين انرژي ثابت نبودن مقدار تناوبي بودن آن نيز محلي بودن نمي توان از از انرژي باد به عنوان يك منبع توليد عمده انرژي براي آينده ياد نمود . امروزه در مناطقي كه يك متوسط وزش باد ثابت دارند و سرعت باد در آنجا مناسب است با نصب توربين هاي بادي انرژي الكتريكي توليد مي شود . همچنين با توليد باد مصنوعي از طريق تابش خورشيد ي بر روي سطح گسترده سياه رنگ و متمركز كردن باد ايجاد شده بر روي پره هاي توربين بادي نيز انرژي الكتريكي قابل توليد مي باشد .

۵- نيروگاه زمين گرمايي:

يكي از منابع انرژي كه به مقدار زيادي در دسترس مي باشد انرژي زمين گرمايي (ژئوترمال-انرژي گرماي داخل زمين) است كه به دو روش قابل بهره برداري مي باشد:

الف)استفاده از بخار آب به صورت داغ و خشك كه بطور طبيعي در زير پوسته زمين وجود دارد :

ب)ايجاد مصنوعب بخار آب به وسيله عبور آب از روي سنگ هاي داغ زير زميني كه داراي درجه حرارت زياد ونزديك به نقطه ذوب هستند (اين موضوع با توجه به اين نكته است كه در بعضي از نقاط زير پوسته زمين در عمق ۵تا۶ كيلومتري مي توان به درجه حرارت هاي تا C3000 هم رسيد)

هم اكنون نيرو گاه هاي متعددي از اين انرژي در هر دو روش (الف)(ب) مورد استفاده قرار مي گيرد.

۶- نيروگاه آبي با امواج دريا :

امواج دريا به علت بالا و پايين رفتن مداوم و تحرك زياد وايجاد اختلاف ارتفاع هايي كه گاه به چندين متر هم مي رسد حاوي مقدار زيادي انرژي هستند البته اين انرژي به صورت پراكنده در سرتاسر سطح آب به وجود مي آيد بنابراين به وسيله تجهيزات بخصوص (كه سطح بزرگي از آب را مي پوشانند) مي توان مقداري از اين انرژي را كسب نمود و در توليد انرژي الكتريكي مورد استفاده قرار مي گيرد از اين انرژي را كسب نمود و در توليد انرژي الكتريكي مورد

برای دانلود فایل کلیک کنید.

پاسخ دهید